Magyarország a kezdettől fogva figyelmeztetett: a szankciók nem működnek
Ezt a tényt már a liberális sajtó sem tagadja.
Még az EU által ígért vízummentesség kedvéért sem hajlandó megváltoztatni terrorellenes törvényt Törökország – szögezte le Recep Tayyip Erdoğan. A török államfő pénteken emellett arról is beszélt: jó lenne minél hamarabb népszavazást tartani az elnöki rendszer bevezetéséről.
Recep Tayyip Erdoğan török államfő pénteken sürgette, hogy mihamarabb rendezzenek népszavazást az elnöki rendszer bevezetéséről. Kijelentette továbbá, hogy Ankara nem változtatja meg a terrorellenes törvényét, amit az EU kért a törökökkel szembeni vízumliberalizációért cserébe. Erdoğan kijelentette: az elnök hatáskörét kiterjesztő rendszer erősebbé és stabilabbá tenné Törökországot, a jelenlegi válsághoz vezetne. Hangsúlyozta, hogy egy új alkotmányra és az elnöki rendszerre sürgősen szükség van. Mindez - mint állította - nem az ő személyes céljait szolgálja. Hozzáfűzte: a tervezett berendezkedés nem újdonság az ország számára, a hagyomány része.
Az államfő egy nappal azután állt elő javaslatával, hogy Ahmet Davutoğlu török miniszterelnök bejelentette távozását. Erdoğan beszédében megköszönte a kormányfő szolgálatát. A hatalmon lévő Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) május 22-re kitűzött rendkívüli pártkongresszusának összehívása összhangban áll az AKP alapszabályzatával - nyomatékosította. Kiemelte: a döntést követően nem keletkezik hatalmi űr Törökország irányításában.
Nem változtatnak törvényt az EU kedvéért
A török elnök emellett közölte: Ankara nem változtatja meg a terrorellenes törvényét, amit az EU kért a törökökkel szembeni vízumliberalizációért cserébe. Az unió olyan helyzetben szólította fel erre országát, amikor azt terrorszervezetek fenyegetik – emelte ki. Kijelentette: „sajnálom, de akkor külön utakon járunk, mi a mienkén, az EU is a sajátján”.
Értesülések szerint az elmúlt hetekben egyre erősebbé vált a viszály Erdoğan és Davutoğlu között, ugyanis a kormányfő nem támogatta teljes mértékben a végrehajtói államfői rendszert. Török sajtóforrások úgy fogalmaztak, hogy a hivatalosan szimbolikus jogkörrel bíró elnök és a kormányfő harca az utóbbi távozásával végződött. Az államfő úgy vélte, hogy a közelmúlt politikai fejleményei nem lesznek közvetlen hatással Törökország gazdaságára.